Budynki władz państwowych

Senat Wolnego Miasta Gdańska

W latach 1882 - 1886 powstał przy ul. Nowe Ogrody (Neugarten) budynek przeznaczony na siedzibę Nadprezydentury (Oberpräsidium) i władz państwowych (Regierung) oraz innych urzędów państwowych. Koszt budowy wyniósł 1.350.000 Marek. Po utworzeniu decyzją Ligi Narodów Wolnego Miasta Gdańska w budynku tym siedzibę miał gdański Senat czyli rząd Wolnego Miasta. Po wojnie uszkodzony budynek rozebrano, a w jego miejscu stoi dzisiaj Urząd Miasta Gdańska.


Budynek Senatu.


Plan budynku.


Główne wejście i wnętrza.Rozbiórka budynku Senatu.Volkstag Wolnego Miasta Gdańska

Przy ul. Nowe Ogrody (Neugarten) kosztem 500.000 Marek wybudowano siedzibę władz prowincji (Provinzialverwaltung - Landeshaus). Budynek nawiązywał stylem do gdańskiego renesansu, a w jego bryłę wkomponowano elementy nawiązujące do gdańskich zabytków. W okresie istnienia Wolnego Miasta Gdańska w budynku siedzibę miał Volkstag czyli parlament Wolnego Miasta. Po wojnie budynek rozebrano, a dzisiaj w jego miejscu jest policyjny parking i poszerzona ul. 3 Maja.


Budynek Volkstagu.


Plany budynku.


Wnętrza budynku.Położenie budynków Senatu i Volkstagu na planie miasta i przybliżona lokalizacja na współczesnym planie.Willa Prezydenta Senatu

Wybudowana w latach 1904 - 1906 willa przy nie istniejącym dzisiaj Placu Hanzy (Hansaplatz) była służbowym mieszkaniem Nadprezydenta Gdańska, a po powstaniu Wolnego Miasta stała się rezydencją Prezydenta Senatu Wolnego Miasta Gdańska czyli głowy państwa. Dzisiaj w miejscu willi stoi "Zieleniak".


Willa Prezydenta Senatu.


Plan budynku i szkic fasady.Położenie willi Prezydenta Senatu na planie miasta.Materiały przedstawione na tej stronie pochodzą z książki "Danzig und Seine Bauten", z "Zentralblatt der Bauverwaltung" nr 1 z 3 stycznia 1885 r. i ze zbiorów autora strony.