Wilhelm Gustloff


Wilhelm Gustloff w roku 1940

Wilhelm Gustloff został wybudowany przez Blohm & Voss Schiffswerft und Maschinenfabrik z Hamburga i zwodowany 5 maja 1937 r. Był użytkowany przez organizację Kraft durch Freude (KdF). Wilhelm Gustloff był do 1939 roku flagowym okrętem tej organizacji.

W czasie wojny służył jako okręt szpitalny oraz jako okręt pomocniczy dla załóg U-boatów.

30 stycznia 1945 roku wypłynął z Gdyni mając na pokładzie ponad 10 500 osób (według oficjalnych danych: 173 członków załogi, 918 marynarzy z 2 dywizjonu szkolnego, 162 rannych, 4424 uchodźców i 373 kobiety w wieku 17-25 lat z sił pomocniczych Kriegsmarine; ponadto na statku znajdowały się tysiące cywilów, którzy nie posiadali kart pokładowych).

O 21:16 pierwsza torpeda wystrzelona z sowieckiej łodzi podwodnej S-13 trafia Gustloffa w okolicy dziobowej, chwilę później druga trafia w sródokręcie (w okolicach basenu pływackiego), a po niej trzecia dokładnie w maszynownię. Ok. godz. 22:00 Wilhel Gustloff tonie zabierając ze sobą tysiące uwięzionych pod pokładem osób. Okręty płynące z Gustloffem w konwoju zawracają żeby podjąć na pokład rozbitków. Najbliższy miejsca tragedii torpedowiec Löwe podejmuje 472 rozbitków z łodzi ratunkowych i bezpośrednio z morza za pomoca sieci. Inna łódź torpedowa T-36 dociera w miejsce tragedii w momencie zatonięcia Gustloffa i podejmuje 564 rozbitków. Ciężki krążownik Admiral Hipper z obawy przed atakiem łodzi podwodnej nie uczestniczy w akcji ratunkowej. Trzy stawiacze min docierają na miejsce już po zatonięciu Gustloffa, udaje im się uratować kolejnych 179 rozbitków. Przybywąjace jeszcze później frachtowce Göttingen i Gotenland oraz kilka mniejszych łodzi wyciąga z wody głównie tylko zamarznięte zwłoki. Siedem godzin po tragedii niewielka łódź patrolowa VP-1703 natrafia na żyjące niemowlę w jednej z dryfujących łodzi ratunkowych. Jest to oficjalnie ostatnia z ocalonych osób.

Łącznie lilczbę ocalonych szacuje się na ok. 1230 osób. Ponad 9.000 osób, głównie kobiet i dzieci ginie na Gustloffie lub w lodowatych wodach Bałtyku.

Mapa tragedii Gustloffa, Goyi i Steubena


Zachowane pocztówki Wilhelma Gustloffa:


Zachowane zdjęcia Wilhelma Gustloffa:

Kolorowe zdjęcie Wilhelma Gustloffa w porcie w Gdyni

Wnętrza Wilhelma Gustloffa: