Hotel Danziger Hof

Hotel wybudowano w miejscu zniwelowanych wałów miejskich przy nowo wytyczonej ulicy Domikswall 6. Budowa według planów berlińskiego architekta Carla Gause rozpoczęła się w roku 1896 i prowadzona była pod nadzorem Alexa Feya, prace kamieniarskie i rzeźbiarskie nadzorował Wilhelm Dreyling. W budowę hotelu zaangażowanych było wiele znanych firm zarówno z Berlina jak i z Gdańska. Budynek uroczyście oddano do użytku 27 czerwca 1898 r. z udziałem księcia Johanna Albrechta von Mecklenburg.

Był to najwytworniejszy i najbardziej luksusowy hotel w Gdańsku, a jego właścicielem był Heinrich Teute, właściciel hotelu Walter’s mieszczącego się przy Hundegasse 26. Hotel Danziger Hof dysponował 120 pokojami ze 157 łóżkami, apartamentami, restauracją na 100 miejsc, kawiarnią, cukiernią, salą balową z estradą na 400 osób. Hotel miał centralne ogrzewanie, oświetlenie elektryczne, windy towarowe i osobowe, pralnię oraz kuchnię. Do jego wnętrz prowadziły dwa westybule: od Dominikswall i od Targu Węglowego. Na parterze umiejscowiono salę konferencyjną oraz czytelnię. Pomieszczenia restauracyjne znajdowały się obok sali konferencyjnej, część dziedzińca była zajmowana wyłącznie w sezonie letnim. Na piętra prowadziły schody z białego marmuru oraz stylowa winda.

Hotel odwiedziło wiele znakomitych postaci z całego świata, między innymi król Albert von Sachsen z małżonką, księżna Fryderyka Leopolda von Preußen, która do Gdańska przypłynęła na pokładzie okrętu S.M.S. "Kaiser Barbarossa", książę Johann Georg von Sachsen, który przypłynął do Gdańska okrętem S.M.S. "Wettin" i zatrzymał się w hotelu na 8 dni. Podczas cesarskich manawrów w 1902 r. w hotelu mieszkał rosyjski wielki książę Alex Romanow. Hotel odwiedził również amerykański miliarder Cornelius Vanderbilta III. Podczas siedmiomiesięcznego szkolenia w hotelu mieszkali książę Adolf i książę Moritz von Schaumburg-Lippe. W 1903 r. z okazji odsłonięcia w Gdańsku pomnika cesarza Wilhelma I w hotelu zatrzymał się cesarz Wilhelm II wraz z małżonką cesarzowa Augustą Viktorią. 

W okresie od 8 lutego do 7 czerwca 1920 hotel pełnił tymczasową siedzibę Komisariatu Generalnego RP w Wolnym Mieście Gdańsku.

W latach 1920–1926 w hotelu mieściło się przedstawicielstwo Brytyjskiej Korporacji Handlowej (The British Trade Corp.), na bazie którego powołano w 1926 Brytyjsko-Polski Bank Handlowy S.A. (The British and Polish Trade Bank). W 1929 r. bank ten wydzierżawił zadłużony hotel rozważając przekształcenie go w biurowiec. Rok później hotel zakupił Stanisław Vogel, właściciel hotelu Reichshof i przeprowadził w nim remont. Po renowacji hotel liczył 80 pokoi ze 110 łóżkami, z łazienkami z bieżącą ciepłą i zimną wodą. Pozostałe pokoje hotelowe zostały przebudowane na sale konferencyjne. 

W 1945 r. hotel został zniszczony, po rozbiórce ruin powstał plac, na którym w 1961 r. wybudowano modernistyczny budynek pawilonu meblowego, który w 1972 r. zaadaptowano na biura PLL LOT.

W budynku hotelowym działał sklep jubilerski, perfumeria, galeria sztuki, drogeria i trafika oraz salon fryzjerski.

Wnętrza hotelowe pojawiały się na przedwojennych pocztówkach. Jednym z nich była sala Eulenspiegel czyli sala Dyla Sowizdrzała.

The page was built with Mobirise